Common Room List

Headmaster and Administration Offices
J F Johnson-Munday MA MBA Headmaster
Dr J Guntrip BSc PhD Deputy Head

Headmasters Office

 
Mrs N Emms BA Headmaster's PA
Mrs J Bendy  Senior Administrator
Miss R Jobbins Headmaster's Administrator
Mrs S Tilly Deputy Head's PA
Mrs C Holder, Mrs J Fulcher and Miss L Austin School Receptionists

Communications Office

 
Ms M Power BA MEd Head of Communications
Mrs Anna Cruickshank BA CIM Marketing Manager

Foundation Office 

 
Mrs S Salisbury Foundation Director
Mrs J Johnson-Munday LLB  Foundation Manager

Admissions Office

 
Mr D V Watkin BEd Admissions Director
Mrs K Tompkinson Registrar 
Mrs M Dodd UK Recruitment Manager
Mrs J Constable Admissions Assistant

Finance & Operations Department

 
Mrs E Boardley BA FCCA Finance and Operations Director
Mr Patrick Armstrong ACMA CGMA Management Accountant  
Mrs F Lee AAT Events Co-ordinator 
Miss A Oxford BA Assistant Management Accountant
Mrs J Waters BA MAAT Commercial and Operation Assistant
Mrs S Taylor Purchase Ledger Administrator
Mr R Jessup Billing Administrator
Miss P Norman HR Administrator
Miss L Lonergan Trainee Billing Administrator 
Senior Common Room 
ART   
Miss T Rankin BA Head of Department   
Mr L Hoggar BA    Art and Design Teacher
Mrs B A Hunt BA Art Teacher
  Art Technician
BUSINESS STUDIES AND ECONOMICS   
Mr D Nichols BSc Head of Department
Mr S Arbuthnot MSc   Head of Sixth Form 
CLASSICS     
Mrs S Deering MA     Head of Department     
DESIGN TECHNOLOGY   
Mr I C Devlin BEd        Head of Department     
Miss J Cooke BA   Design Technology Teacher
DRAMA  
Miss M Jackson BA RADA MA Director of Drama, LAMDA Teacher
Mr C Olliver BA Central MA LAMDA Teacher
Ms J Ricketts BA Contemporary Dance Teacher
Mr D Sykes BA Drama Technician
EAL      
Mrs H F Baker BSc   Head of Department and Science and Numeracy Support Teacher           
Mrs A Burge BA Head of PSHCE
Mrs C Byrne MA EAL and Learning Development Teacher
Mrs B Recknell BA MA  
ENGLISH  
Mrs A Glassbrook BA Head of English
Mrs A Burge BA Head of PSHCE
Miss J Goodwin BA PgDip English Teacher
Mr J Holiday-Scott BA English Teacher and Housemaster of Edwards
Mrs R Radlett BA English, Learning Development Teacher and Deputy Housemistress of Fitzgerald
Miss E Williams MPhil English Teacher and Common Room Induction Coordinator
GEOGRAPHY      
Mr M H Barber MA Head of Department and Head of Independent Learning
Miss G Nind BSc Geography Teacher
Miss C Oatridge BSc Geography Teacher
HISTORY   
Mr M Rackowe BA Head of Department and Head of Fourth Form Transition
Mr P M Jones MA History Teacher and Chair of Common Room
INFORMATION & COMMUNICATION TECHNOLOGY  
Mr J W Tyler MA BSc Head of ICT
Mr L New  Head of IT Services
Mr L Mansfield IT Services Technician
Mr M Dale IT Technician
MATHEMATICS     
Mr N J Tully BSc  Head of Department
Mr B O’Riordan PhD Assistant Head of Department
Mr G Reynolds BEng  Assistant Head (Pastoral), Mathematics Teacher and Housemaster of Cornwallis
Mrs S J Flack BA Mathematics Teacher and Common Room INSET Coordinator
Mr J Veitch BA BSc Examinations Officer  
Mrs G Wittingham BSc MEng Mathematics Teacher
MODERN LANGUAGES   
Mr A R Deane BA               Head of Department
Mlle R Blanchet BACL Languages Assistant
Miss C Escriva Beltran BA French and Spanish Teacher
Ms K Waghorn BA Head of Spanish and Deputy Housemistress of Fitzgerald 
MUSIC  
Mr P R Burge Mus B LTCL ALCM Director of Music
Mr D Bolton Dip Mus Head of Brass
Mr J D Recknell MA FRCO  Head of Keyboard
Mrs J Welsh BMus LRSM Head of Strings
PHYSICAL EDUCATION   
Mr J Yates Director of Sport & Head of Tennis
Mr A Northcote Head Cricket
Mrs K Kemp BEd Head of PE
Mr M Bolton BSc Director of Prep Sport and Head of Rugby
Mrs E Long BSc   Head of Athletics and Equestrian
Miss C Olley BSc             Head of Netball
Miss H Turbill Head of Hockey
Mrs C Reynolds BEd PE Teacher
SPORTS COACHES  
Mr L Dodd PGA Head of Golf
Mr D Earle Head of Strength & Conditioning
Miss L Kammeijer   Hockey Specialist and Games Coach
Mr D Pilbrow Head of Performance Swimming
Mr A Richardson               Head of Performance Tennis
Mr G Robbins Cricket and Hockey Coach
PHILOSOPHY, RELIGION AND ETHICS  
Miss S Haughey MA MPhil     Head of Department and Housemistress of Jocelyn
Mr J Holiday-Scott BA Housemaster of Edwards
SCIENCE  
Chemistry   
Mr D Rees BSc                           Head of Science
Mrs S L Antonietti BSc Chemistry Teacher
Physics   
Mr J Fox BSc Head of Department and Deputy Housemaster of Cornwallis
Mr J Christopher BSc  Head of Timetabling and Data Analysis
Mr D Edwards BSc Physics Teacher
Mrs S English MA Physics Teacher
Psychology   
Dr A Butler BSc PhD            Head of Department
Biology  
Miss H Frampton BSc Head of Department
Dr J Guntrip BSc PhD Deputy Head and Head of Scholars 
Miss L Stearn Biology Teacher
LEARNING DEVELOPMENT   
Mrs H Baker BSc Head of Department and Science and Numeracy Support Teacher     
Mrs J Cope BA Cert SpLD Learning Development Teacher
Mrs B Murray TTHD Dip SpLD Learning Development Teacher
LIBRARY  
Ms N Francis Head Librarian
Ms N Sutton Librarian
Prep School Common Room 

Mr M Schofield BEd 

Headmaster

Mrs C Bentley BEd Deputy Head 
Mr J Herd BSc  Assistant Head and Head of Maths
Mrs T Williams BSc Cadogan Houseparent
Mr M Bolton BSc Director of Sport and Activities
Mrs S Ahrens MA Ed Head of History
Mrs K Allum BEd        Learning Development Teacher
Mr N Anns BEd Mathematics and Games Teacher
Mrs D Barker Maitrise FLE Head of French
Mrs T Black                                  Librarian
Mrs C Blake BEd Learning Development Teacher
Mr J Calvert BA Head of Religious Studies and Drama
Mrs K Clarke BEd Lower Second Class Teacher
Mr S Clay MA Head of Music
Miss K Dalton Teaching Assistant
Mrs K Dearman Teaching Assistant
Mrs S Deering MA Head of Classics
Mrs R Drake BA Upper Second Form, Teacher, Mathematics Teacher
Mrs E Duffety-Wong BA Learning Development Teacher
Mrs N Gumbleton MA Lower Second Class Teacher, English Teacher
Mrs S Guntrip BSc Upper First Class Teacher
Mrs A Hafermann BSc MA Head of Science
Mr R McAlister BA Head of Geography and Deputy Housemaster
Miss K McCarthy MA Head of Spanish
Mrs B Murray TTHD Dip SpLD Head of Learning Development
Miss S O'Neil BA Head of English
Mrs B Recknell BEd EAL Teacher
Mrs J Ricketts BA Contemporary Dance Teacher
Mrs C Rosten BSc  Science Technician
Mrs E Veitch BEd Lower First Class Teacher, Activity House Coordinator
Mr D Venables BSc Science Teacher
Mrs K Waghorn BA  French Teacher
Mrs C Wakefield MSc Upper First Class Teacher
Mrs H Whiter BA Head of Art and DT
Pre-Prep Common Room
Mrs S Preston BA Head Teacher
Miss K Trow BA Nursery Manager, Level 3 Forest Leader
Miss S Widger BSc QTS Senior Teacher
Miss K Harrison BEd Senior Teacher
Mrs M Anderson Level 3 Cache Teaching Assistant, Level 3 Forest Leader
Mrs N Brown NNEB Teaching Assistant, After School Care
Mrs K Cattliff French Teacher
Mrs S Combes BA Dip LCM Head of Pre-Prep Music
Mrs E Endean BA Teaching Assistant
Mrs L Fisher BA Spanish Teacher
Mrs E Grey DPP Teaching Assistant
Mrs H Hansgate BSc PE Teacher
Mrs R Leslie BA PE Teacher
Mrs A Morrell BEd Class Teacher
Mrs D Rampling NVQ Level 3 Teaching Assistant 
Mrs R Ratcliffe BEd Class Teacher, Level 3 Learning Development
Miss N Rodwell EYP Teaching Assistant, Level 3 Forest Leader
Mrs C Rossiter BEd Class Teacher
Mrs J Suckling BA Class Teacher and Early Years Coordinator
Mrs D Lomas BA Class Teacher
Miss R Sochon Level 3 Teaching Assistant 
Nursery Common Room 
Miss E Saxton  Nursery Manager
Miss N Attwood Deputy Manager
Mrs E Herd Deputy Manager
Miss F Foulger  Nursery Assistant
Miss J Lynam Level 3 Nursery Assistant
Miss B Miller Nursery Assistant
Mrs C O'Riordan Nursery Assistant